The BAFTAs 2021 were held virtually yesterday on 11 April, and ‘Promising Young Woman’ and ‘Nomadland’ were among the major winners were.
The award ceremony was divided into two parts. The “opening night” took place on April 10 where the awards for Costume Design, Casting, British Short Film, and more were given to the winners.
Noel Clarke, actor, writer, and producer, received the Outstanding Contribution To Cinema award. The star dedicated the award to “the underrepresented” in his speech.
During yesterday’s ceremony, ‘Promising Young Woman’ won the awards for Outstanding British Film and Original Screenplay. ‘Nomadland’, meanwhile, won 4 awards. The film bagged the awards for Best Film, Cinematography, Leading Actress for Frances McDormand and Best Director for Chloe Zhao.
Check out prominent BAFTAs 2021 awards winners along with nominations here:
Best Film
Nomadland – winner
The Father
The Mauritanian
Promising Young Woman
The Trial of The Chicago 7
Outstanding British Film
Promising Young Woman – winner
Calm with Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Rocks
Saint Maud
Lead Actress
Frances McDormand (Nomadland) – winner
Bukky Bakray (Rocks)
Radha Blank (The 40-Year-Old Version)
Vanessa Kirby (Pieces of A Woman)
Wunmi Mosaku (His House)
Alfre Woodard (Clemency)
Lead Actor
Anthony Hopkins (The Father) – winner
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Adarsh Gourav (The White Tiger)
Mads Mikkelsen (Another Round)
Tahar Rahim (The Mauritanian)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Supporting Actress
Niamh Algar (Calm with Horses)
Kosar Ali (Rocks)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Dominique Fishback (Judas And the Black Messiah)
Ashley Madekwe (County Lines)
Yuh-Jung Youn (Minari) – winner
Supporting Actor
Barry Keoghan (Calm with Horses)
Alan Kim (Minari)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami…)
Clarke Peters (Da 5 Bloods)
Paul Raci (Sound of Metal)
Daniel Kaluuya (Judas And the Black Messiah) – winner
Director
Thomas Vinterberg (Another Round)
Shannon Murphy (Babyteeth)
Lee Isaac Chung (Minari)
Jasmila Žbanić (Quo Vadis, Aida?)
Sarah Gavron (Rocks)
Chloé Zhao (Nomadland) – winner
Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
His House – winner
Limbo
Moffie
Rocks
Saint Maud
Animated Film
Soul – winner
Onward
Wolfwalkers
Adapted Screenplay
The Dig
The Father – winner
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger
Original Screenplay
Another Round
Mank
Promising Young Woman – winner
Rocks
The Trial of The Chicago 7
Cinematography
Judas And the Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News of The World
Nomadland – winner
EE Rising Star Award
Bukky Bakray – winner
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Ṣọpẹ́ Dìrísù
Documentary
Collective
David Attenborough: A Life on Our Planet
The Dissident
My Octopus Teacher – winner
The Social Dilemma
Film Not in the English Language
Another Round – winner
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari
Quo Vadis, Aida?
Original Score
Mank
Minari
News of The World
Promising Young Woman
Soul – winner
Sound
Greyhound
News of The World
Nomadland
Soul
Sound of Metal – winner
Special Visual Effects
Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet – winner
British Short Animation
The Fire Next Time
The Owl and The Pussycat – winner
The Song of a Lost Boy
British Short Film
Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy
The Present – winner